Nyheter från GAF

Distriktsträffar Augusti/September

2017-08-16 09:20

Efter sommaren har nu höstens datum börjat sätta sig. För…

Läs mer

Pressrelease 2017-08-02

2017-08-02 11:16

GAF Kanslichef Torbjörn Johansson blir ny Director of Edu…

Läs mer

GAF presenterar nya VD/Klubbchefen på Ombergs Golf Resort

2017-06-05 10:00

Det är Jon Molneklev, 31 år som tar steget från Hooks GK …

Läs mer

Nyheter från Golf.se

KRÖNIKA: Solheim Cup mer intressant än Ryder Cup

Läs mer

11 (!) slag efter hole-in-one

Läs mer

GAF Mästerskapet

GAF mästerskapet 2015, Ekerum

För första gången någonsin i GAF-Mästerskapets historia (30 år) fick vi en en kvinnlig segrare på GAF Mästerskapet som spelades på Långe Jan.
Anna Berg Ebbinge från Kristianstad GK i Åhus som vann på 70 slag, 2 under par! Inte nog med det - hon vann dessutom även netto - och Stig & Thomas trofé!

Ett stort grattis till Anna och återigen ett stort tack till alla medverkande.

GAF mästare genom tiderna

År Segrare Klubb Spelplats
2016 Lars Brydolf Öijered GK Ystad GK
2015 Anna Berg Ebbinge Kristianstads GK Ekerum GK
2014 Lars Brydolf Öijared GK Öijared GK
2013 Patrik Skoog Partille GK Båstad GK
2012 Per Nyberg Lindesbergs GK Sotenäs GK
2011 Kristoffer Olsson Rönnebäck GK Österlens GK
2010 Patrik Skoog Partille GK Kungsbacka GK
2009 Christian Tidén Vara-Bjertorps GK Ryfors GK
2008 Tomas Järund Fjällbacka GK Fjällbacka GK
2007 Jörgen Kjellgren Båstad GK Gränna GK
2006 Tobias Persson Kävlinge GK Norrköpings GK
2005 Tobias Persson Kävlinge GK Eksjö GK
2004 Anders Klingvall Mellringe GK Visby GK
2003 Jörgen Kjellgren Båstad GK Skinnarebo G&CC
2002 Owe Cronwall Täby GK Nynäshamns GK
2001 Peter Ekfeldt Knistad G&CC Hökensås Gk
2000 Göran Näslund Viksjö GK Österåkers GK
1999 Anders Green HaningeStrand GK Hooks GK
1998 Anders Green HaningeStrand GK Botkyrka GK
1997 Anders Green HaningeStrand GK Jönköpings GK
1996 Anders Green HaningeStrand GK Ålands GK
1995 Sören Götemo Kumla GK A6 GK
1994 Sören Götemo Kumla GK Linköpings GK
1993 Stefan Nordh Mjölby GK Sunne GK
1992 Lars Delbohm Åtvidabergs GK Varbergs GK
1991 Hans Johansson Varbergs GK Borås GK
1990 Peter Fjällman Djursholms GK Djursholms GK
1989 Mats Hagberg Upsala GK Upsala GK
1988 Mats Hagberg Upsala GK Värnamo GK
1987 Mats Lindström Jönköpings GK Hulta GK
1986 Björn av Klerker Katrineholms GK Katrineholms GK
1985 Bengt Lorichs Korslöts GK Falkenbergs GK

Stig och Thomas trofé

År Segrare Klubb Spelplats
2016 Anna Berg Ebbinge Kristianstads GK Ystad GK
2015 Anna Berg Ebbinge Kristianstads GK Ekerum
2014 Anna Berg Ebbinge Kristianstads GK Öijared GK
2013 Ingela Tisén Nynäshamns GK Båstad GK
2012 Sara Selander Växjö GK Sotenäs GK
2011 Marie Hellström Båstad GK Österlens GK
2010 Ulrika Johansson Albatross GK Kungsbacka GK
2009 Titti Nordström Kristianstad GK Ryfors GK
2008 Anna Holmberg Mosjö G&CC Fjällbacka GK
2007 Malin Rydberg Chalmers GK Gränna GK
2006 Anna Eriksson Strängnäs GK Norrköpings GK
2005 Åsa Gingdal Hässlegårdens GK Eksjö GK
2004 Åsa Gingdal Hässlegårdens GK Visby GK
2003 Marie Hellström Båstad GK Skinnarebo G&CC
2002 Ann Jacobsson Haverdals GK Nynäshamns GK
2001 Åsa Gingdal Hässlegårdens GK Hökensås GK
2000 Åsa Gingdal Hässlegårdens GK Österåkers GK
1999 Linda Johansson Kalmar GK Hooks GK

Provins Cup

År Segrare Klubb Spelplats
2016 Kristian Olsson Sölvesborgs GK Ystad GK
2015 Anna Berg Ebbinge Kristianstads GK Ekerum
2014 Lars Brydolf Öijared GK Öijared GK
2013 Marie-Louise Jonsson Halmstad GK Båstad GK
2012 Marcus Jonsson Lyckorna GK Sotenäs GK
2011 Anders Ferm Sotenäs GK Österlens GK
2010 Patrik Skoog Partille GK Kungsbacka GK
2009 Titti Nordström Kristianstad GK Ryfors GK
2008 Thomas Sohlström GAF Fjällbacka GK
2007 Thomas Ahlberg Nynäshamns GK Gränna GK
2006 Gun Olsson Åkersberga GK Norrköpings GK
2005 Carina Jelleryd Ågesta GK Eksjö GK